Търговия чрез сайт- счетоводни и данъчни аспекти
Времената се менят и търговията се променя. Все повече търговци разчитат единствено на онлайн търговията. Има някои счетоводни и данъчни аспекти, на които трябва да се обърне внимание.
Уговорката, която трябва да направим е, че дали се продава в магазин или през сайт, търговията си е търговия и единствената разлика е къде се съхранява стоката.
..............
От гледна точка на ДДС, разходите за изработка на сайт, за хостинг, за домейн и за импресии, са с място на изпълнение, където се намира получателят.
- Ако получателят е данъчно задължено лице, основанието е чл.21(2) от ЗДДС.
- Ако получателят е данъчно незадължено лице, по смисъла на ЗДДС имаме доставка на услуга по електронен път с място на изпълнение, където е установен получателя.
Тъй като се занимаваме с продажба през сайт, поне на тази тема е настоящият материал, явно сме в ролята на данъчно задължено лице. Това автоматично означава, че ако нашият доставчик на подобен род услуги не е друго българско ДЗЛ, то ще ни фактурира без да начислява ДДС, а ние ще трябва да си го самоначисляваме и плащаме в България.
От тази статия ще разбереш още:
-
Какви са данъчните и счетоводни аспекти на търговията през сайт ?
-
Кога един сайт следва да се отчита като нематериален актив и кога като текущ разход?
-
Как се третират от гледна точка на ДДС разходите за изработка и поддръжка на сайт?
-
Как се третират от гледна точка на ДДС продажбите от сайт?
-
Какви особености има когато платформата, през която работим, разполага с даден склад и нашата стока трябва да бъде в склада, за да може да бъде експедирана веднага, при получаване на заявка ?
-
Какви са данъчните аспекти според ЗКПО ?
Абонирай се или ако вече си го направил, влез в своя профил от бутон Вход
За да знаеш повече!
Настоящото изложение има информативен и опознавателен характер. Изразява личното професионално мнение на авторите на сайта и не представлява конкретен съвет или консултация