Полагане на труд по вътрешно заместване съгл. чл. 259 от КТ

В тази статия ще прочетеш:

  • Каква е разликата между вътрешното заместване по чл. 259 ал. 1 и допълнителен труд при същия работодател съгл. чл. 110 от КТ ?
  • Кога при заместване на отсъстващ служител не се полага допълнително трудово възнаграждение и чл. 259, ал. 1 от КТ не се прилага ?
  • Как се определя дължимото възнаграждение ?
  • Може ли заместването да се осъществява на базата на еднолична заповед на работодателя ?
     
  • Може ли да има вътрешно заместване когато длъжността е вакантна ?
     

За да може да прочетеш цялата статия, трябва да се абонираш или ако вече си го направил, влез в своя профил от бутон Вход

За да знаеш повече. И да ти е лесно!


Настоящото изложение има информативен и опознавателен характер. Изразява личното професионално мнение на авторите на сайта и не представлява конкретен съвет или консултация